Nadszedł czas, by podsumować miniony 2022 rok. Był to dla nas trudny, lecz bardzo intensywny okres.

Styczeń rozpoczęliśmy od zakończenia akcji #RemontSkillboxa. W obiekcie treningowym najmłodszych adeptów Akademii Piłkarskiej i Wiślackiej Szkoły Futbolu zostały wykonane gruntowne prace remontowe. Na realizację celu przeznaczyliśmy 67 374,60 zł - na kwotę tę składało się część funduszy zebranych podczas koncertów #GwiazdyDlaBiałejGwiazdy w kwocie 50 tys. zł oraz 17 374,60 zł z własnych środków (pochodzących z darowizn i wypracowanych przez Stowarzyszenie zysków). Remont został również dofinansowany przez sponsorów, członków Socios, kwotą 99 060,00 zł - bardzo dziękujemy Dariuszowi, Konradowi, Oskarowi oraz Tomaszowi.

Dzięki zaangażowaniu jednego z naszych Socios, główną Partnerką damskiej drużyny siatkarek TS Wisła Kraków została Kryniczanka - Naturalna Woda Mineralna. Nasze zawodniczki podczas zmagań ligowych występują w strojach z logo Kryniczanki na przodzie koszulki.

W lutym zostaliśmy Sponsorem Meczu z Górnikiem Łęczna. Wraz z klubem przygotowaliśmy dla członków Stowarzyszenia - a także dla osób, które dopiero planują wstąpić w szeregi naszej organizacji - różne atrakcje. Piłkarze na rozgrzewkę wyszli w dedykowanych koszulkach, które trafiły do nowo przyjętych członków Socios.

Włączyliśmy się w akcję “Pomoc dla Lwowa” organizowaną przez Miasto Kraków i rozpoczęliśmy zbiórkę, która trwała do połowy marca. Za zebrane środki zakupiliśmy leki, środki medyczne oraz opatrunkowe.  Łączna ilość zebranych funduszy wyniosła 82 630,82 zł. Blisko 75 tys. zł. przeznaczyliśmy na zakup medykamentów, 3,5 tys. zł na zakup środków higienicznych oraz kosmetycznych, sprzętu AGD oraz żywności. Dodatkowo przekazaliśmy darowiznę w kwocie 4 352,03 zł na bieżące potrzeby obywateli Ukrainy zamieszkujących na obiektach TS Wisła. 

W marcu zostaliśmy tytularnym patronem The Women's Socios Cup with Star, w którym udział wzięły najmłodsze Wiślaczki trenujące w sekcji kobiecej piłki nożnej. W tym samym miesiącu obchodziliśmy drugie urodziny piwa Wiślackie. W kolejnych tygodniach w szeregi Socios Wisła wstąpili Maciej Bałaziński oraz Richárd Guzmics.

W Wielkanocny Poniedziałek dotarła do nas smutna informacja - w wieku 51 lat zmarł Stanisław Sękiewicz, który od 2005 roku towarzyszył nam na meczach Białej Gwiazdy jako Wiślacki Smok. W licznym gronie, wraz z całą wiślacką społecznością, uczestniczyliśmy w jego ostatnim pożegnaniu. Na zawsze pozostanie w naszych sercach!

Ostatnie dni kwietnia przyniosły długo wyczekiwane otwarcie nowego sklepu Wisły Kraków, którego budowę współfinansowaliśmy! Członkowie Socios wzięli udział w przedpremierowym otwarciu lokalu. Nowa przestrzeń to ponad 700m2 łączących w sobie komfortową strefę kibica, industrialne wnętrze sklepu oraz część magazynową. Nasz wkład  - 320 tys. zł - pozwolił Wiśle Kraków rozpocząć przebudowę części stadionu oraz dostosować ją do potrzeb nowego sklepu. Na mocy umowy realizowanej w ubiegłym sezonie przekazaliśmy kolejne 300 tys. zł na zatowarowanie nowo powstałej przestrzeni. Wyjątkowy asortyment został wzbogacony również o kolekcję gadżetów Socios. 

28 kwietnia wystartowała nasza nowa strona internetowa, zrealizowana przez naszego Partnera, krakowską agencję Aliso. Uruchomiliśmy również dedykowany panel dla członków Socios, dzięki któremu opłacanie składek, udział w głosowaniach oraz komunikacja z członkami Socios stały się dużo prostsze. 

W maju zakończyliśmy sezon, który przyniósł nam sportową katastrofę. Wraz z ostatnim meczem pożegnaliśmy się z Ekstraklasą. Nowa fala przystąpień do Socios pokazała kolejny raz, że kibice Wisły są wyjątkowi i tak pozostanie niezależnie od szczebla ligowego.

W czerwcu zakończyliśmy realizację zobowiązań wynikających z umowy podpisanej w ubiegłym roku, w ramach której przekazywaliśmy Wiśle 100 tys. zł miesięcznie. Środki zostały przeznaczone głównie na wsparcie Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. 

Zostaliśmy również Partnerem 38. Memoriału Wandy Tumidajewicz i Józefa Moszczaka - zasłużonych trenerów TS Wisła oraz wychowawców wielu pokoleń siatkarek. Na boiskach, obok siatkarskiej drużyny TS Wisła, zagrało około 150 nastoletnich zawodniczek! Turniej miał na celu popularyzację piłki siatkowej wśród młodzieży, a także był wspaniałą okazją dla przyjezdnych drużyn na poznanie bogatej historii Krakowa oraz naszego klubu.

Tuż przed końcem przerwy międzysezonowej zorganizowaliśmy otwarte spotkanie dla członków Socios, w którym uczestniczyli włodarze Białej Gwiazdy - Tomasz Jażdżyński oraz Jarosław Królewski. Podczas wydarzenia rozmawialiśmy o minionym sezonie i sprawach bezpośrednio związanych z bieżącą sytuacją klubu. 

W sierpniu rozpoczęliśmy akcję #RemontSklepuTS. Na realizację projektu przeznaczyliśmy 5 tys. zł z dedykowanego konta, na którym gromadzimy darowizny na rzecz TS Wisła. Zorganizowaliśmy również dodatkową zbiórkę na ten cel. Do akcji włączył się członek naszego Stowarzyszenia, Konrad Wierzbicki - inicjator akcji #FrekwencjęBudujemyCeleRealizujemy - który wsparł inicjatywę kwotą 14 009 zł. Łącznie na remont sklepu zebraliśmy 29 518,88 zł. 

Wspomniana akcja dotycząca budowania frekwencji podczas meczów przy R22 była ogromnym wsparciem dla klubu! Łącznie zrealizowaliśmy cele na kwotę 66 552 zł. Są to m.in: dofinansowanie remontu sklepu TS, zakup sprzętu treningowego dla Akademii Wisły Kraków - profesjonalnej kamery sportowej Veo (wraz ze statywem 7m i roczną licencją), przyrządów treningowych (m.in: Tablic QuickPlay Replay Station) i murów dmuchanych; wyposażenie strefy gastronomicznej w stoły i ławy; wyposażenie gabinetu fizjoterapii drużyn CLJ - zakup aparatu do krioterapii Game Ready oraz zestawu kołnierzy ATX.

Włączyliśmy się w również w akcję​​ #RazemDlaKucziego organizowaną przez Fundację Otwarte Ramię Białej Gwiazdy. Podczas ligowego meczu przeprowadzona została zbiórka, z której środki przeznaczono na wsparcie Kamila Kuczaka, byłego piłkarz Wisły Kraków, rozgrywającego swój mecz o życie! Brawa dla wszystkich darczyńców, udało się zebrać ponad 13 tys. zł. W połowie września także wraz FORBG zorganizowaliśmy kolejną zbiórkę (nr zbiórki 2022/3925/OR). Tym razem wsparliśmy Madzię Biegańską, siostrę cioteczną naszego bramkarza, cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe. Udało się zebrać 16 372,22 zł, 40,81 euro i 10 funtów oraz garść innych zagranicznych monet. 

W ostatnich miesiącach do Programu Partnerzy Socios dołączyły trzy firmy: AKRG Ltd - firma świadcząca m.in. usługi dropshipping dla małych firm, krakowski bukmacher GO+bet Zakłady Sportowe oraz piekarnia rzemieślnicza - Odrodzenie Chleba. 

4 listopada, podczas ostatniego domowego meczu przy R22 w tym roku, zadebiutowały nowe trykoty Wisły Kraków. Członkowie Socios zostali zaproszeni na ich przedpremierową prezentację. 

Kolejna niezwykle cenna pamiątka związana z historią Wisły powróciła do domu. Nasze stowarzyszenie nabyło oryginalny statut TS Wisła z 1921 roku. Jest to najstarszy zachowany statut do naszych czasów. Dokument nie jest jednak unikatem - w tym sensie, że statut ten był reprodukowany na potrzeby członków Towarzystwa Sportowego. Dokument ten w wersji elektronicznej jest dostępny na portalu historiawisly.pl - skany udostępnił prywatny kolekcjoner. Teraz jednak na Reymonta trafił oryginalny druk. Jest to rzecz tym cenniejsza, że wiślackich dokumentów z tamtych lat zachowało się niewiele. Statut TS Wisła z 1921 roku dołączył zatem do innych historycznych pamiątek będących w posiadaniu Stowarzyszenia Socios (zdjęcia, proporce, programy meczowe).

Końcem listopada, Oskar Niezabitowski w wyniku głosowania otrzymał poparcie członków Socios, co skutkowało powołaniem go do Rady Nadzorczej TS Wisła Kraków SA na grudniowym Walnym Zgromadzeniu spółki. Przedstawiciel Socios w Radzie Nadzorczej spółki odpowiadał będzie przede wszystkim za weryfikację prawidłowości i celowości wydatkowania środków przekazanych klubowi przez nasze Stowarzyszenie. Obecność przedstawiciela Socios w Radzie Nadzorczej zdecydowanie zwiększa możliwości Stowarzyszenia w kwestii kontroli działań podejmowanych w spółce oraz zwiększa znaczenie naszej organizacji. 

Pojawił się również kolejny benefit dla członków Socios - zniżki w oficjalnym fanshopie. To kolejny ukłon klubu w stronę członków Stowarzyszenia! Dzięki integracji w czasie rzeczywistym systemów informatycznych klubu i platformy Socios, podczas zakupów, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym, każda osoba należąca do naszego Stowarzyszenia może skorzystać z 8% rabatu na kolekcję firmy Macron (w tym koszulki z najnowszej kolekcji) oraz z 10% rabatu na pozostały asortyment. 

Początkiem grudnia, podobnie jak w ubiegłym roku, dołączyliśmy do akcji charytatywnej “Szlachetna Paczka”. Nasze dary trafiły do potrzebującej rodziny z podkrakowskiej miejscowości. Łączną wartość wszystkich darów szacujemy na około 6500 zł. 

Rozpoczęliśmy cykl spotkań online z nowo powołanym Prezesem Wisły Kraków, Jarosławem Królewskim. Dzięki temu członkowie Socios mają możliwość bliżej poznać bieżącą sytuację klubu, jak również podzielić się swoimi pomysłami oraz uzyskać bezpośrednią odpowiedź na nurtujące ich pytania. 

Do klubu dołączył nowy Dyrektor Sportowy. Jedną z jego pierwszych decyzji było dołączenie do Socios! Kiko Ramírez udowodnił, że Biała Gwiazda jest mu bliska. Otrzymał numer członkowski 3354. Witamy w szeregach Stowarzyszenia!

Już cztery sezony trwa przygoda drużyny złożonej z członków naszego Stowarzyszenia w Futbolowej Lidze Szóstek. Ekipa kapitana Krzysztofa Heretyka poznała w tym czasie zarówno smak awansu, jak i relegacji do niższej klasy rozgrywkowej, ale przede wszystkim dobrej zabawy! W obecnie zakończonym sezonie zespół wzmocniony m.in. przez fenomenalnego Piotra Sarotę uzyskał ponowny awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Drużyna wystąpiła gościnnie na Memoriale im. Roberta Parysa oraz w charytatywnym turnieju organizowanym dla Zosi Pająk chorującej na SMA. 

W połowie grudnia rozpoczęliśmy wybór nowego celu Socios. W finałowym głosowaniu wzięły udział trzy propozycje. Większością głosów zwyciężyła propozycja zgłoszona przez klub - dofinansowanie zgrupowania I drużyny Białej Gwiazdy. Na jej realizację przeznaczyliśmy kwotę 450 000 zł. Wyjazd drużyny na dłuższe niż zazwyczaj zgrupowanie pozwoli poczynić spółce oszczędności, które władze klubu chcą przeznaczyć na wzmocnienia i przebudowę zespołu, by włączyć się do walki o awans do Ekstraklasy jeszcze w trwającym sezonie. Liczymy, że w ciągu najbliższych miesięcy propozycja, która uplasowała się na drugim miejscu - dalsze zbieranie środków na wykup bazy w Myślenicach - nabierze realnych kształtów. Obecnie trwają zaawansowane prace nad koncepcją architektoniczną i infrastrukturalną obiektu. Do rozpoczęcia procedury wykupu będziemy w stanie zabezpieczyć na ten cel środki przekraczające milion złotych. 

Tuż przed świętami odbyło się spotkanie wigilijne wiślackiej społeczności. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele TS Wisła Kraków SA, Stowarzyszenia TS Wisła Kraków oraz naszej organizacji. Oprócz tradycyjnych życzeń nie zabrakło wyróżnień dla poszczególnych sekcji i Pracownika Roku. Było to bardzo ważne spotkanie integrujące całą społeczność skupioną wokół Białej Gwiazdy.

27 grudnia dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci wybitnego zawodnika Białej Gwiazdy oraz reprezentanta Polski, Andrzeja Iwana. Uroczystości pogrzebowe odbędą się początkiem nowego roku (5 stycznia o godz. 12:20) na Cmentarzu Batowickim. Bądźmy razem w Jego ostatniej drodze!

28 grudnia zapisał się w historii jako niezwykle ważny dzień dla naszej organizacji. Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TS Wisła Kraków SA, przedstawiciel naszego stowarzyszenia, Oskar Niezabitowski został powołany do Rady Nadzorczej TS Wisła Kraków SA. 

29 grudnia umowa na realizację nowego celu Socios została parafowana. Po wykonaniu przelewu suma środków przekazanych Wiśle Kraków przez nasze Stowarzyszenie przekroczyła 5 milionów zł - dokonaliśmy tego w zaledwie 4 lata!  


Tak oto zakończyliśmy 2022r. A jak przedstawiają się liczby?

Nasze Stowarzyszenie liczy dziś 2336 Socios. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dołączyło do nas 619 osób, utraciło członkostwo bądź zrezygnowało 465 osób. Jest nas więcej porównując rok do roku o 157 osób, co przekłada się na wzrost w okolicach 7 %. 

Bezpośrednio na konta Wisły wpłynęła kwota:  1 121 499,39 zł, tym samym licznik przekazanych środków przekroczył 5 MILIONÓW i wskazał dokładnie 5 276 874,59 zł. Na użytek klubu przekazaliśmy również sprzęt do stref gastronomicznych o wartości 16 816,56 zł. 

Na realizację innych akcji przeznaczyliśmy środki w wysokości 108 076,12 zł. Były to zbiórki celowe m.in.: Pomoc dla Ukrainy, Zbiórka dla Madzi Biegańskiej, Szlachetna Paczka oraz inne, mniejsze akcje finansowane z darowizn. 

Kwota opłaty licencyjnej ze sprzedaży piwa stadionowego wyniosła 188 436 zł. Dokładnie połowa, czyli 94 218,00 wpłynęła bezpośrednio z browaru do klubu, a pozostałą część przeznaczyliśmy, zgodnie z deklaracją, na spłatę sprzętu do rozlewu piwa. 

Na naszym koncie wciąż pozostają zamrożone fundusze na budowę boiska w wysokości 395 958,33 zł. 

Ogromne podziękowania dla każdego Socio za cegiełkę, którą dołożył do tego wyniku.

► I Ty dołącz do nas w nowym, 2023 roku! Z Tobą możemy zrobić jeszcze więcej!

Fot. Bartek Ziółkowski | wisla.krakow.pl